• از جراحی افتادگی پلک ها چه می دانید

  از جراحی افتادگی پلک ها چه می دانید

  از جراحی افتادگی پلک ها چه می دانید

  از جراحی افتادگی پلک ها چه می دانید / عارضه افتادگی پلک یا در اصطلاح پزشکی پتوز، زمانی رخ می دهد که پلک فوقانی سطح بیشتری از قرنیه را بپوشاند که در مواردی یک پلک و گاهی نیز هر دو پلک را درگیر می کند ودرجاتی از خفیف تا شدید را شامل می شود .

  زمانی که عضله بالا برنده پلک ها آسیب می بیند و یا تضعیف می شود موجب عدم کنترل کافی پلک و در نهایت افتادگی آن می شود. افتادگی پلک می تواند بطور ثابت، متناوب و یا پیش رونده باشد.

  علل افتادگی پلک :

  از جراحی افتادگی پلک ها چه می دانید

  از جراحی افتادگی پلک ها چه می دانید

  توارث و یا نقص مادرزادی، افتادگی پلک بر اثر روند پیری، آسیب دیدگی اعصاب ناحیه پلک، عوارض بیماری و یا مشکل های درمانی(مثل فلج شدن)، میگرن و سردرد های عصبی، جراحی های چشم، مصرف دخانیات و الکل، اختلالات هورمونی و اختلالات خواب. شایع ترین نوع افتادگی پلک، در میان افراد پیر که با افزایش سن رخ می دهد مشاهده می شود ولی افتادگی پلک بر اثر اختلالات مادرزادی نیز در مواردی دیده می شود.

  افتادگی پلک با علایم و نشانه هایی همراه می باشد:

  ۱ – عدم تقارن پلک ها ۲ –  خستگی زودرس در هنگام مطالعه و کار با کامپیوتر و تلفن همراه ۳ – تغییر دید و محدودیت در میدان بینایی ۴ – اختلالات میدان دید علی الخصوص در افتادگی پلک کودکان . بهترین زمان مراجعه به پزشک و پیشگیری از پیشرفت این عارضه ، زمانی است که علائم آن را احساس می کنید مانند خستگی در هنگام رانندگی و مطالعه، در صورتی که در مراحل اولیه درمان صورت بگیرد پاسخ به درمان و عمل جراحی با موفقیت بیشتری همراه خواهد بود.

  سوالی که از سوی بسیاری از بیماران مطرح می شود سن مناسب برای عمل جراحی پلک ها می باشد،از آنجایی که عمل افتادگی پلک نوعی عمل زیبایی به شمار می آید بیشترین آمار را افرادی در بازه ی سنی ۷۰-۴۰ سال تشکیل می دهند، اما از آنجایی که این اختلال محدودیت سنی ندارد و در موارد ارثی در کودکان و خردسالان نیز مشاهده می شود سن عمل جراحیکمتر می شود.

  از جراحی افتادگی پلک ها چه می دانید

  از جراحی افتادگی پلک ها چه می دانید

  از عوارض عمل جراحی پلک ها می توان به عدم تقارن در پلک ها ، ناتوانی در پلک زدن، افتادگی ثانویه پلک و در موارد شدیدتر که رخداد آنها نادر می باشد عفونت،خونریزی و نابینایی  پس از عمل زیبایی می باشد. جراحی پلک در صورتی موفقیت آمیز باشد به تکرار احتیاجی ندارد ولی در صورتی که هرکدام از عوارض نامبرده مشاهده شود عمل جراحی مجددا تکرار خواهد شد.

  اصلاح افتادگی پلک عمل ظریف و حساسی می باشد که به مهارت بالای جراح احتیاج دارد، تعدادی از جراحان آن را به صورت بیهوشی عمومی و در مواردی بیهوشی موضعی را انتخاب می کنند. مراقبت های پس از عمل جراحی حداقل یک هفته و حداکثر بیست روز می باشد. 

  با تشکر / دکتر بینی 

  این مطلب را به دوستان خود معرفی کنید
  ارسال نظر برای این مطلب →

ارسال نظر

Cancel reply
این مطلب را به دوستان خود معرفی کنید