• جراحی زیبایی بینی: اصلاح قوز بینی

  جراحی زیبایی بینی: اصلاح قوز بینی

  کاهش برجستگی پل بینی که به آن برداشتن قوز بینی گفته میشود یکی از رایجترین جراحی های زیبایی بینی است. اندازه قوزهای بینی بسیار متفاوت است، ممکن است فرد تنها برجستگی کوچکی در پل بینی خود داشته باشد یا قوز بینی او بسیار مشخص و محسوس باشد. در هر صورت اگر پل بینی در هر جایی از طیف قوز بینی قرار بگیرد، با جراحی زیبایی که به آن رینوپلاستی گفته میشود میتوان آن را اصلاح نمود. افرادی که میخواهند برای کاهش برجستگی پل بینی رینوپلاستی انجام دهند پیش از هر چیز باید چند نکته را مد نظر قرار دهند.

  پل بینی چه مقدار برداشته شود؟

  تصمیم گیری در مورد میزان کاهش برجستگی پل بینی، یک معیار و ترجیح شخصی است. برخی افراد تقعر بیشتر و برجستگی کمتر پشت بینی را مطلوب می دانند، در صورتی که برخی دیگر ترجیح میدهند خط نیمرخ بینی صاف و مستقیم یا کمی پر باشد. برخی بیماران ممکن است بخواهند مقداری از پل بینی شان را پس از جراحی حفظ کنند تا ویژگی هویتی یا قومیتی شان حفظ شود یا آن را زیباتر میدانند. به علاوه مردانه بودن بینی باید در نظر گرفته شود به همین علت بسیاری از مردان ترجیح میدهند بینی شان انحنا نداشته باشد تا ویژگی مردانه بینی شان از بین نرود.
  ترجیح شخصی تان هر چه که هست باید خیلی شفاف و روشن در مورد آن با جراح صحبت کنید. جراح باید بتواند شبیه سازی دیجیتالی در مطب برایتان انجام دهد تا ببینید با برداشتن مقادیر متفاوت برجستگی پل بینی، چه تغییری در چهره تان ایجاد میشود.
  تصویر دیجیتالی پیش از عمل کمک میکند در مورد آن چه میخواهید با جراح صحبت کنید. تمامی صورت و نسبت اجزای آن باید هنگام جراحی بینی در نظر گرفته شود تا هماهنگی چارچوب صورت و اجزا به هم نریزد.

  پوست بینی پس از برداشتن قوز بینی چگونه خواهد بود؟

  یک محدودیت مهم در برداشتن قوز بینی یا به طور کلی رینوپلاستی کاهشی، این است که پوست روی بینی پس از کوچک شدن ساختار بینی باید خود را با ساختار جدید سازگار کند. در حین جراحی پوست بینی برداشته نمیشود اما به لطف خاصیت کشسانی پوست میتواند جمع شده و با ساختار جدید بینی انطباق پیدا کند.
  مفهوم انطباق پوست بینی با مسئله مقدار کاهش برجستگی پل بینی ارتباط دارد. اگر چه میتوان کاهش برجستگی پل بینی را تا حد زیادی انجام داد اما بیمارانی که پوست ضخیم تری دارند ممکن است کاهش زیاد اندازه بینی برایشان مناسب نباشد. اگر پوست نتواند منقبض شده و بر روی ساختار جدید بینی خود را هماهنگ کند، ممکن است شکل حبابی در پوست ایجاد شود که احتمال ظاهر بینی را بدتر از پیش میکند.
  برای ارزیابی سازگاری پوست فرد با میزان کاهش ساختار بینی به تصمیم گیری جراح نیاز است. به طور کلی هر چه بیمار جوانتر باشد و یا پوست نازکتری داشته باشد، پوست او بهتر با ساختار کوچک شده بینی سازگاری پیدا میکند. بیماران مسن تر و افرادی که پوست ضخیم تری دارند پوستشان نمیتواند انعطاف پذیری زیادی از خود نشان دهد، بنابراین خطر پوست اضافی پس از عمل که منجر به گردی نوک بینی یا بد شکلی بینی میشود افزایش می یابد.
  در نمونه زیر پوست قابلیت انطباق مناسبی داشت. این بیمار که در اوایل دهه بیست زندگی خود قرار دارد پوستی نسبتا نازک داشت بنابراین بخش بیشتری از برجستگی پشت بینی او برداشته شد تا از تحدب نیمرخ بینی او کاسته شود. به مرور پوست او توانست جمع و منقبض شده و به خوبی با ساختار کوچک شده زیر خود هماهنگ شود.

  بر خلاف تصویر بالا، بیمار زیر مرد میانسالی است که تمایل داشت بینی او کوچکتر شود اما از آنجایی که پوست ضخیمتری داشت و سن او نیز بیشتر از بیمار قبل بود پوست قابلیت انعطاف پذیری بیمار قبل را نداشت بنابراین کاهش اندازه بینی محافظه کارانه تر صورت گرفت.

  بنابراین در هر سنی و با هر پوستی میتوان تغییراتی در بینی ایجاد کرد اما ممکن است بهترین ساختاری که جراح برایتان در نظر میگیرد با بینی ایده آل شما اندکی تفاوت داشته باشد. همان طور که در تصویر بالا میبینید، بینی بیمار پس از عمل زیبایی به شکل قابل توجهی بهبود یافته است.

  جنس قوز بینی استخوانی است یا غضروفی؟
  همه انواع قوز بینی جنس مشابهی ندارند. در واقع پل بینی در یک سوم بالایی از استخوان تشکیل شده و در دو سوم پایینی غضروفی است. تصویر شماتیک زیر آناتومی پل بینی را به خوبی نشان میدهد.

  در برخی افراد قوز بینی محدود به بخش استخوانی بالای پل بینی است. در این شرایط میتوان در رینوپلاستی تنها بخش استخوانی قوز بینی را برداشت. در برخی افراد نیز قوز بینی به واسطه بزرگ بودن بخش غضروفی پل بینی ایجاد شده است که در این صورت با برداشتن غضروف به بهترین شکل میتوان قوز بینی را اصلاح کرد. اما در اکثر موارد قوز بینی ترکیبی از استخوان و غضروف زیادی در پل بینی است (شکل زیر).

  همان طور که در تصویر بالا میبینید، در قوز بینی هم ساختار غضروفی و هم ساختار استخوانی تحدب بیش از حد دارد بنابراین ترکیبی از هر دو رویکرد برداشتن استخوان و غضروف باید انجام شود.

  شکل- ناحیه رادیکس (بالای پل بینی) در تصویر نشان داده شده است.
  نیاز به پیوند رادیکس
  پیش از هر کار ابتدا جراح وضعیت بینی شما را ارزیابی میکند تا ببیند آیا بینی تان قوز کاذب دارد یا خیر. در شرایطی که بخش استخوانی بالاتر از پل بینی که به آن رادیکس گفته میشود، کمتر (یا پایینتر) از حد طبیعی رشد کرده باشد، باعث میشود پل بینی به نظر برجسته و بیرون زده برسد و در نیمرخ بینی قوز داشته باشد، در حالی که در واقع چنین نیست. در چنین شرایطی به جای برداشتن قوز بینی، پیوند رادیکس انجام میشود.

  شکل- فرو رفتگی رادیکس باعث برجسته به نظر رسیدن پل بینی شده است در حالی که اگر با پیوند رادیکس این ناحیه پر شود بینی صاف و بدون قوز خواهد شد.

  پیوند پشتیبانی برای پیشگیری از فروافتادن وسط بینی
  از پزشک خود سوال کنید آیا پیوند پشتیبانی یا گسترش دهنده (spreader ) پس از برداشتن قوز لازم است یا خیر. باید بدانید پیوند گسترش دهنده حتی در صورت عدم باریک کردن یا فروافتادگی (کلاپس) یک سوم میانی بینی (دریچه داخلی بینی) ممکن است به منظور پشتیبانی از غضروف جانبی بالایی پس از برداشتن قوز لازم باشد.
  هنگامی که پوست روی بینی و بافتهای نرم پس از کوچک شدن ساختار بینی جمع میشوند، ممکن است کمی اثر کشیدگی (اسکار کنتراکچر) از خود بر جای بگذارند. به مرور زمان ظرف چند سال این وضعیت منجر به باریک شدن یک سوم میانی بینی یا فروافتادگی آن میشود که نتیجه آن نازیبایی و مشکلات تنفسی در بینی خواهد بود.
  این که پیوند گسترش دهنده باید در حین برداشتن قوز انجام شود یا خیر ۱) به مقدار بافتی که برداشته میشود و ۲) به این که آیا برداشتن قوز شامل یک سوم میانی بینی (محل غضروف جانبی بالایی) نیز میشود یا خیر بستگی دارد. یک روش جایگزین پشتیبانی یک سوم میانی بینی پس از کاهش برجستگی پل بینی، استفاده از تکنیک پیوند خود گسترش دهنده است. در این روش از خود بافت اضافی غضروف جانبی بالایی به عنوان مواد پشتیبانی کننده استفاده میشود.

  http://www.rhinoplastyinseattle.com/rhinoplasty-treatments/hump-on-nose

  این مطلب را به دوستان خود معرفی کنید
  ارسال نظر برای این مطلب →

ارسال نظر

Cancel reply
این مطلب را به دوستان خود معرفی کنید