• افتادگی پلک مادرزادی

  افتادگی پلک مادرزادی 

  افتادگی پلک مادرزادی – براساس نظرات متخصصان جراح پلاستیک ، افتادگی پلک در افراد می تواند بر اثر عوامل خارجی باشد که در دسته ی افتادگی پلک اکتسابی قرار می گیرد و یا افتادگی پلک در بدو تولد وجود داشته باشد که در دسته ی اختلالات مادرزادی قرار می گیرد.

  افتادگی پلک در همه ی موارد نیاز به عمل جراحی ترمیمی ندارد و در مواردی نیز جراحی ترمیمی جهت سلامت بینایی فرد ضروری می باشد. اگر افتادگی پلک در پلک بالا بوده و شکاف پلکی باریکی را ایجاد کند، در این صورت فرد با اختلالات بینایی روبرو می شود که جراحی ترمیمی الزامی می باشد.

  به افتادگی پلک فوقانی پتوز نیز گفته می شود. زمانی که افتادگی پلک از نوع پتوز باشد، پلک فوقانی تقریبا تمام مردمک را می پوشاند و مشکلات جدی برای بینایی فرد ایجاد می کند. پتوز عارضه ای است که در همه ی سنین، کودکان تا بزرگسالان مشاهده می شود ولی جراحی ترمیمی اغلب در بزرگسالان انجام می شود.

   

  افتادگی پلک مادرزادی

   

  افتادگی پلک مادرزادی چگونه بوجود می آید

  افتادگی پلک می تواند عارضه ای مادرزادی باشد، یعنی در بدو تولد نوزاد با این اختلال متولد می شود. زمانی که تکامل عضلات بالابرنده پلک، مختل شود و یا بر اثر بیماری های خاص، فلج شدن اعصاب پلک و یا عوارض سایر بیماری های مادرزادی ، حالت طبیعی پلک تحت تاثیر قرار بگیرد، افتادگی پلک مادرزادی ایجاد می شود.

   افتادگی پلک عارضه ای است که می تواند در یک پلک و یا هر دو پلک ایجاد شود. تشکیل نشدن پلک نیز عارضه ای مادرزادی می باشد، که اغلب در دوران طفولیت ایجاد می شود و در مواردی نیز مشاهده شده که پلک در اطراف چشم تشکیل نمی شود. اگر تشکیل نشدن پلک به صورت کامل باشد چشم نیز بصورت ضایعه ای در می آید اما اگر قسمتی از پلک تشکیل شده باشد عمل جراحی ترمیمی آن با آسان تر بوده و با موفقیت بیشتری همراه خواهد بود.

   

   

   

  در صورتی که نوزاد دچار پتوز مادرزادی متوسط و یا شدید باشد، باید فورا تحت درمان قرار بگیرد، زیرا پتوز مادرزادی با گذشت زمان بهتر نمی شود و بینایی را تحت تاثیر قرار می دهد.

  در صورتی که پدر و مادر در دوران نوزادی یا کودکی به افتادگی پلک فرزند خود پی بردند باید جهت درمان سریع اقدام کنند، زیرا همان طور که در بالا ذکر شد افتادگی پلک سلامت بینایی و دید افراد را به خطر می اندازد و موجب تنبلی چشم می شود.

   

  دکتر بینی / drbini.com

  این مطلب را به دوستان خود معرفی کنید
  ارسال نظر برای این مطلب →
 • Posted by رحيمي on بهمن ۲, ۱۳۹۵, ۱۲:۲۱ ق.ظ

  سلام
  شما عكس فوق را از سايت دكتر ابوالفضل رحيمي بدون اجازه و ذكر منبع برداشته و استفاده كرده ايد كه درست نميباشد و اميدوارم تصحيح بفرماييد

  Reply →
  • Posted by رحیمی on بهمن ۱۵, ۱۳۹۵, ۱:۳۸ ب.ظ
   in reply to رحيمي

   از اینکه توجه نموده اید و عکس مربوط به سایت دکتر ابوالفضل رحیمی را برداشته اید متشکرم. البته از عکسها به شرط ذکر منبع میتوانید استفاده کنید. در حال حاضر عکسهای موجود در سایت دکتر رحیمی دارای شناسنامه بوده و امکان استفاده از انها موجود میباشد:
   http://www.Doctor-Rahimi.com

   Reply →

ارسال نظر

Cancel reply
این مطلب را به دوستان خود معرفی کنید