• علائم و نشانه ‌های انحراف بینی

  علائم و نشانه ‌های انحراف بینی

  اهمیت اصلاح انحراف بینی

  بسیاری از افراد تصور می‌کنند انحراف بینی تنها به معنی کج بودن شکل بینی است و تنها افرادی به سپتوپلاستی نیاز دارند که خمیدگی یا کجی بینی ‌شان به وضوح دیده شود. با این حال بسیاری از افرادی که انحراف بینی دارند و در اثر انحراف بینی دچار مشکلات عدیده ‌ای مانند مشکلات تنفسی و اختلالات خواب هستند، متأسفانه خود از آن خبر ندارند. گاهی اوقات مشکلات خواب که در اثر انحراف بینی اتفاق می‌افتد، ممکن است خطرات جدی و حتی مرگ برای فرد به دنبال داشته باشد. بنابراین شناسایی انحراف بینی و درمان آن اهمیت زیادی دارد.

  از کجا بفهمیم انحراف بینی داریم؟

  در پاسخ به این سؤال به ۵ نشانه انحراف بینی اشاره می‌کنیم.

  نشانه‌ های انحراف بینی

  ۱- مشکلات تنفسی
  در صورتی که تیغه بینی صاف و مستقیم نباشد و از راستای خود خارج شده باشد، عبور هوا از طریق سوراخ بینی به ریه ‌ها مشکل می‌شود. در نتیجه فرد دچار مشکلات تنفسی می‌شود به خصوص در صورتی که دچار سرما خوردگی یا آلرژی شده باشد. این وضعیت باعث می‌شود مجاری تنفسی بینی که پیش ‌از این باریک شده است، متورم و گاهی مسدود شود در نتیجه تنفس برای فرد مشکل می‌شود.

  ۲- خون دماغ شدن زیاد
  در برخی از بیماران، انحراف تیغه بینی باعث خونریزی مکرر بینی می‌شود. علت این است که انحراف تیغه بینی باعث آشفتگی و تلاطم هوایی در سوراخ بینی شده است. تیغه بینی خود را همانند بال هواپیما در نظر بگیرید که جریان هوا از مجاورت آن عبور می‌کند. هر چه سطح تیغه بینی آیرودینامیک بهتری داشته باشد هوا راحت‌تر از مجاور آن عبور کرده و هدایت می‌شود. هر چه تیغه بینی از حالت آیرودینامیک بیشتر خارج شود، آشفتگی و تلاطم هوایی در اطراف آن بیشتر شده در نتیجه باعث خشک‌تر شدن لایه پوشاننده آن می‌شود. هر چه فضای داخل بینی بیشتر خشک شود احتمال خونریزی بینی افزایش پیدا می‌کند.

  ۳- سرما خوردگی‌ یا عفونت سینوس مکرر
  انسداد مسیر هوایی بین یا اشکال در تنفس از راه بینی اغلب منجر به عفونت سینوس، ترشحات پشت حلق و یا به عبارت ساده ‌تر علایم مشابه سرما خوردگی می‌شود. در صورتی که داروها نتوانند به بهبود عفونت سینوسی یا ترشحات پشت حلق کمک کنند، باید به دنبال برطرف کردن مشکل اصلی یعنی اصلاح انحراف تیغه بینی باشید. این کار با عمل جراحی به نام سپتوپلاستی انجام می‌شود.

  ۴- سردرد و درد صورت
  افرادی که دچار انحراف تیغه بینی هستند، گاهی اوقات احساس گرفتگی بینی داشته و در نتیجه دچار سردرد یا درد صورت می‌شوند. در برخی موارد درد صورت و بینی عملا در اثر تماس تیغه بینی با دیواره ‌های بیرونی بینی اتفاق می‌افتد. بدیهی است که این وضعیت، انحراف شدید تیغه بینی بوده و قطعاً باید تحت درمان قرار بگیرد.

  ۵- مشکلات خواب
  یکی از متداول‌ترین علائم انحراف بینی، اشکال در خواب یا کیفیت خواب است. هنگامی که بینی تان گرفته باشد، به راحتی نمی‌توانید بخوابید. این وضعیتی است که تقریباً همه افراد در هنگام سرما خوردگی آن را تجربه می‌کنند. تصور کنید همیشه دچار چنین وضعیتی باشید و هر بار که سر خود را بر روی بالش می‌گذارید، تنفس برایتان دشوارتر می‌شود. این امر باعث می‌شود خوابتان سبک شده و به راحتی از خواب پرید. انحراف تیغه بینی می‌تواند منجر به وقفه تنفسی در حین خواب (اپنه) شود. وقفه تنفسی در حین خواب یک اختلال خواب جدی است که احتمال سکته را افزایش می‌دهد.

  این مطلب را به دوستان خود معرفی کنید
  ارسال نظر برای این مطلب →

ارسال نظر

Cancel reply
این مطلب را به دوستان خود معرفی کنید