• بهداشت پلک

  بهداشت پلک

  بهداشت پلک

  بهداشت پلک / ارتباط اصلی بین دنیای درون انسان و دنیای خارج به وسیله چشم ها امکان پذیر است . سطح چشم بسیار حساس میباشد و این پلک ها و مژه ها هستند که با ساختار عجیب خود ٬ از چشم محافظت میکنند و نمیگذارند وسیله ی ارتباطی درون و بیرون انسان ٬ مشکلی پیدا کند . پلک و مژه از نفوذ  ذرات خارجی کوچک و بزرگ به چشم جلوگیری میکنند – حتی پلک زدن یک معجزه است ٬ زمانی که انسان پلک میزند پمپ اشکی تقویت شده تا اشک در یک فرایند حساب شده ٬اجسام خارجی را شستوشو دهد و آن ها را از چشم به طریق مختلف خارج کند . 

  آیا میدانید پوست پلک ها ٬ نازک ترین پوست بدن انسان میباشد؟ 

  پلک بالای انسان حداقل ۲ برابر پلک پایین مژه دارد و این مژه ها حدودا هر ۴-۵ ماه یکبار جایگزین میشوند . اگر مژه ای را کوتاه کنید ٬ ۲-۳ هفته طول میکشد تا رشد کند و اگر مژه ای را کامل بکنید ٬ باید ۲ ماه صبر کنید تا جایگزین آن به خوبی و مثل مژه ی اول رشد کند . 

  لبه ی پلک ها در قسمت جلو ٬ شامل مژه ها میباشد اما در قسمت عقب پلک ٬غدد چربی منحصربفردی وجود دارد ٬ این غدد با ترشحات خاصی که دارند در ساختار اشک تاثیر گذارند و البته بسیار مهم و ضروری هستند برای اشک … اگر این غدد به خوبی عمل نکنند ٬ علایمی همچون خشکی چشم – سوزش و خارش و حتی احساس جسم خارجی در چشم ها حس میشود . بهداشت پلک فرایندی است که این غدد را محافظت میکند تا با ترشحات خود ساختار اشک را تنظیم کنند . 

   

  بهداشت پلک

  بهداشت پلک

   

  برای بهداشت پلک می توانید کارهای زیر را انجام  دهید؟ 

  ۱ – توصیه میشود ٬ یک دستمال کاغذی مناسب را خیس کنید – آب اضافه آن را بگیرید ( خیلی نباید آب را بگیرید) سپس پلک خود را بسته و دستمال را روی پشت پلک ها قرار دهید ( به مدت ۱۰ دقیقه) تا پوست پلک نرم شود – اینکار باعث میشود پوسته های چسبیده و اضافی پلک جدا و دفع شوند . 

  ۲ – پلک ها نیاز به ماساژ دارند – انگشت کوچک را روی پلک ها قرار دهید – با حرکت چرخشی و آرام سعی کنید ترشحات اضافی غدد پلک ها را خارج کنید – نباید فشار بیش از اندازه باشد ( به چشم آسیب میرسد اگر ماساژ شدید باشد) 

  ۳ – برای شستوشو و تمیز کردن پلک ها میتوانید از گوش پاک کن استفاده کنید – یک گوش پاک کن را خیس کرده ٬ با شامپو بچه رقیق کنید و به آرامی سطح پلک را شستوشو دهید . ( چند قطره شامپو بچه + مقداری آب گرم برای درست کردن مایع تمیز کننده پلک به کمک گوش پاک کن) – اگر در لبه های پلک احساس شوره میکنید – یا مدتی است احساس خشکی و سوزش چشم دارید ٬ بهتر است شستوشو را روزانه ۳-۴ بار انجام دهید – هر بار شستوشو بهتر است بین ۳ تا ۵ دقیقه طول بکشد.

  نکته : اگر پلک ها عفونت دارد بهتر است از پماد آنتی بیوتیک استفاده شود . 

  نکته ۲ : زمانی که قصد دارید پلک ها را شستوشو دهید٬ نباید موارد آرایشی استفاده کنید . 

   

  با تشکر / دکتر بینی 

  این مطلب را به دوستان خود معرفی کنید
  ارسال نظر برای این مطلب →

ارسال نظر

Cancel reply
این مطلب را به دوستان خود معرفی کنید