• تفاوت انواع نوک بینی گرد و توپی

  تفاوت انواع نوک بینی گرد و توپی

  نوک بینی در بخش مرکزی صورت قرار دارد و در صورتی که حالتی غیر طبیعی داشته باشد، توجه ها را به سمت خود جلب مینماید. تغییر شکل نوک بینی گِرد و توپی شکل هماهنگی و توازن را به صورت بازمیگرداند و جذابیت چهره را افزایش میدهد. اما نوک بینی گرد چه ویژگی دارد که باعث نازیبایی چهره میشود؟ برای پاسخ به این سوال باید ابتدا نگاهی به تقارن و توازن صورت بیندازیم.

  هنگامی که از زاویه روبرو به صورت نگاه میکنید، اگر خط فرضی از گوشه چشم به صورت عمودی به پایین بکشید باید نوک بینی باید بین دو خط موازی میانی (یا کمی منحنی) قرار بگیرد. اما در صورتی که نوک بینی توپی باشد تعادل این خط بهم میخورد و در سمت نوک بینی انحراف زیادی پیدا میکند.
  انواع گِردی نوک بینی
  به طور کلی سه نوع نوک بینی گرد و توپی وجود دارد:
  ۱) نوک بینی گرد غضروفی
  ۲) نوک بینی گرد نتیجه جراحی بینی
  ۳) نوک بینی گرد نژادی (در اثر ضخامت بیشتر پوست و چربی در نوک بینی)

  ساختار نوک بینی
  نوک بینی از پوست، چربی زیر پوستی، غضروف، بافت همبند، عروق خونی و لنفاوی، غدد سباسه و مخاط تشکیل شده است. هر یک از این لایه های بافتی ممکن است در گرد و پَر شدن نوک بینی نقش داشته باشند. با این حال عمدتا گردی نوک بینی در اثر ضخامت پوست، چربی زیر پوستی و یا غضروف ایجاد میشود. به همین علت تکنیک و روش جراحی اصلاح نوک بینی گرد باید متناسب با عامل آن در نظر گرفته شود.
  غضروفهای پایینی جانبی (Lower Lateral Cartilages) را میتوان به میانی (در سمت خط میانی بینی)، جانبی (دور از خط میانی و در کناره های بینی) و سفالیک (نزدیک به بالای سر) تقسیم کرد.

   

  شکل- تصویر بالا غضروفهای پایینی جانبی را نشان میدهد.در افرادی که گردی نوک بینی شان نژادی است (مثلا در افراد سیاهپوست) تفاوت ساختاری متمایزی وجود دارد که نیاز به رویکرد جراحی متفاوتی برای اصلاح گردی نوک بینی در این افراد را نشان میدهد.
  تفاوت آناتومی بین گردی نوک بینی نژادی و معمولی
  ۱) ارتفاع پل بینی در این دو متفاوت است. معمولا در بینی نژادی پل بینی پایینتر است.
  ۲) در بینی نژادی پوست ضخامت بیشتری دارد و بافت فیبری – چربی در نوک بینی بیشتر است.
  ۳) غضروفهای نوک بینی در بیماران نژادی ضعیفتر یا سستر است.
  ۴) سوراخهای بینی در بینی های نژادی پهن تر و بازتر است.

  شکل- در تصویر سمت چپ آناتومی بینی نژادی و در سمت راست آناتومی بینی معمولی یا سفید پوستی را میبینید. همانطور که در تصویر مشخص است (به ترتیب از بالا به پایین) پل بینی در بینی نژادی پایینتر، سوراخ بینی پهنتر و بافت فیبری – چربی و ضخامت پوست در نوک بینی بیشتر است.

  این مطلب را به دوستان خود معرفی کنید
  ارسال نظر برای این مطلب →

ارسال نظر

Cancel reply
این مطلب را به دوستان خود معرفی کنید