• جراحی ترمیمی بینی: دلیل، هدف، امکانات و محدودیتها

  جراحی ترمیمی بینی: دلیل، هدف، امکانات و محدودیتها

  جراحی ترمیمی بینی: دلیل، هدف، امکانات و محدودیتها

  جراحی زیبایی بینی که با هدف متقارن کردن، اصلاح عیوب ظاهری و مشکلات عملکردی، زیبا سازی و متناسب کردن شکل بینی با کلیت چهره انجام می شود همیشه موفقیت آمیز نیست. مهمترین عوارض ناخواسته این عمل عبارتند از:

  ۱) انحراف

  ۲) اختلال و انسداد تنفسی

  ۳) خونریزی

  ۴) عفونت

  ۵) چسبندگی مخاط داخلی بینی

  ۶) اختلال بویایی

  ۷) عدم تقارن پره های بینی

  ۸) باقی ماندن بخشی از عیوب ظاهری بینی یا ایجاد عیوب جدید

  ۹) آسیب پوست بینی

  ۱۰) آثار واضح بخیه و برش

   

  آمار جهانی احتمال بروز این عوارض بین پنج تا بیست درصد این اعمال است که البته در بین جراحان مختلف متفاوت می باشد و مثلا در سرویس کاری ما عددی کمتر از یک درصد است. البته اغلب این عوارض موقتی هستند و پس از مدت زمانی از بین رفته یا به سختی قابل مشاهده هستند. ولی در صورت باقی ماندنشان، بعد از حداقل شش ماه و

  بهتر از آن یکسال بعد از عمل تحت عمل جراحی مجدد قرار خواهند گرفت.

  نکته مهم و بسیار حیاتی در مبحث عمل جراحی زیبایی بینی ، تاثیرات غیر قابل انکار آن در روح و روان بیمار است. بیمار قبل از جراحی بینی اگر روزی ۱۰ بار خود را در آینه می نگریست بعد از عمل صدها بار این کار را انجام داده و دنبال عیب و نقص و عدم تقارن و نا زیبایی بینی تازه عمل شده خود می گردد. حتی بینی بدون عیب و نقص مورد انتقاد های بعضا غیر واقعی و هذیانی بیمار یا اطرافیانش قرار می گیرد. طولانی مدت بودن دوران نقاهت و ورم بعد از عمل هم به این امر کمک می کند و مسایلی از قبیل بزرگی اندازه یا ورم نوک بینی یا حتی بالا بودن موقتی نوک که قاعدتا طی چند هفته تا چند ماه بعد از عمل پایین می آید دستمایه نارضایتی بیمار قرار میگیرد. همه اینها در صورتی که بینی دچار یکی از عوارض بعد از عمل که در بالا اشاره شد گردد صد برابر تشدید شده و اعتماد به نفس بیمار را مخدوش می کند. فاصله زمانی طولانی بین عمل اول و عمل جراحی مجدد هم به دامنه دار شدن و عمیق شدن این رفتار های وسواس گونه و علائم شبه افسردگی کمک می کند.
  اینجاست که بهداشت روانی بعد از جراحی بینی اهمیت فراوان خود را نشان می دهد. بیمار باید بداند که بینی تازه عمل شده ممکن است بلافاصله یا در طی یکی دو هفته یا یکی دوماه بعد از عمل شکل زیبایی نداشته و اندازه مناسبی هم نداشته باشد. این به معنی بد عمل شدن و نیاز به انجام اقدام اورژانسی یا جراحی مجدد نیست. اطلاع رسانی و توضیحات کافی از طرف جراح به خصوص قبل از عمل به کاهش استرس بیمار بعد از عمل کمک شایانی می کند و از طرف دیگر بیمار باید به دقت به موارد توضیح داده شده توسط جراح حین اخذ رضایت آگاهانه قبل از جراحی گوش کرده و به خاطر بسپارد.

  واکنش اطرافیان و همراهیان و دوستان بیمار هم اهمیت بسزایی دارد. اینان باید درک کنند که هر کلام یا نقطه نظر ناآگاهانه و یا حتی از سر دلسوزی آنان می تواند تاثیر شگرف و احیانا مخربی روی روح و روان بیمار تازه جراحی شده بگذارد. یادمان باشد بیمار جراحی زیبایی احساس نیاز کرده که خود را به تیغ جراح سپرده و اکنون تا زمان جا افتادن بینی و کاهش ورم ها و پدیدار شدن شکل نهایی بینی که زمانی در حدود شش ماه تا یک سال یا حتی بیشتر فاصله است نیاز به حمایت عاطفی اطرافیان و دوستان دارد نه ایراد گیری و عیبجویی بیجا یا حتی به جا. طبیعتا نتیجه همه عملهای بهترین جراح هم ممکن است بی ایراد نباشد و برای همین جراحی ترمیمی را به عنوان راهی برای اصلاح معایب به جا مانده یا ایجاد شده در طی جراحی اولیه در نظر گرفته اند و کتابهای متعددی در این زمینه چاپ و منتشر شده شده است.


  قضاوت در مورد شکل بینی و معایبش نه شش روز بعد از عمل و حتی در برخی موارد شش ماه بعد از عمل است. در نهایت پس از زمان لازم بینی بررسی و در مورد نتیجه عمل و معایب آن و نیاز یا عدم‌ نیاز به جراحی مجدد تصمیم گیری می شود.

  مورد دیگری که باید به آن پرداخته شود لزوم انجام جراحی ترمیمی است. می دانیم که بینی قطعه ای چوب یا خمیر نیست که بشود با سنباده یا ابزار مجسمه سازی به آن شکل و پرداخت بی عیب و نقص داد. بینی بافتی بسیار ظریف و توخالی و دو قسمتی است که از پوست و غضروف و استخوان و مخاط و دیواره وسطی آن که غضروفی استخوانی است ساخته شده و بسیاری از معایب آن مادرزادی است و قابل اصلاح صد در صد با جراحی نمی باشد. در کتب معتبر جراحی بینی عدم تقارن تا حدود ۳ میلی متر به عنوان خطای قابل قبول نتیجه جراحی بینی در نظر گرفته می شود، ولی اغلب بیماران ایرانی خواهان قرینگی صد در صد می باشند و اطرافیان و دوستان بیمار هم به این انتظار دامن می زنند. گاهی اوقات هم عدم تقارن بینی به دلیل عدم تقارن مادرزادی چهره و اجزائش مثل چشمها یا گونه هاست و جراح باید این موارد را قبل و بعد از عمل به بیمار گوشزد کند و بیمار به این توضیح به عنوان توجیه یا پاک‌کردن صورت مساله از طرف جراح ننگرد.

  در نهایت هنگامی که معایب بینی عمل شده واضح و قابل اصلاح با جراحی بود بیمار در زمان‌مناسب تحت عمل جراحی مجدد قرار می گیرد. با جراحی مجدد می توان بالا یا پایین بودن نوک، قوز یا قوس، عدم تقارن پره ها، اختلاف سایز سوراخهای بینی، انسداد تنفسی و معایب مشابه را برطرف کرد. البته دامنه موفقیت در این جراحی بستگی به مهارت و توانایی و تجربه جراح دارد و از طرف دیگر باید در نظر داشت که دامنه موفقیت جراحی ترمیمی هم اصلاح صد در صد و میلی متری نیست هرچند جراح تمام نیت و هدفش رسیدن به این سطح از نتیجه باشد.

  با آرزوی زیبایی و سلامت همه بیماران عزیز

  ارادتمند

  دکتر کیانوش ناهید

  این مطلب را به دوستان خود معرفی کنید
  ارسال نظر برای این مطلب →

ارسال نظر

Cancel reply
این مطلب را به دوستان خود معرفی کنید