• جراحی مسیر هوایی بینی

  جراحی مسیر هوایی بینی

  جراحی مسیر هوایی بینی چیست ؟

  جراحی مسیر هوایی بینی، به ترمیم ساختارهای ناهنجار در حفره بینی به روش جراحی گفته می‌شود. حفره بینی تونلی است که از سوراخ‌های بینی تا بالای حلقه گسترش یافته است. حفره بینی از غضروف، بافت‌های نرم و استخوان‌های متعددی تشکیل شده است. جراحی مسیر هوای بینی می‌تواند به اصلاح گردش هوا و تنفس از طریق بینی کمک کرده و عملکرد حفره بینی آسیب دیده را به حالت طبیعی بازگرداند.
  جراحی مسیر هوایی بینی عملی متداول است اما جراحی بزرگی محسوب می‌شود و در نتیجه همانند هر جراحی بزرگ دیگری پیامدها و خطرات احتمالی نیز در بر دارد. با این حال روش‌های درمانی کم تهاجمی‌تری نیز وجود دارند. پیش از هر گونه تصمیم گیری برای درمان، ابتدا با جراح بینی صحبت کنید.

  انواع جراحی مسیر هوایی بینی

  اتموئیدکتومی (Ethmoidectomy ) – در این روش بخشی از استخوان اتموئید برداشته می‌شود. این استخوان در بالای سفره بینی قرار داشته و سینوس اتموئید را تشکیل می‌دهد. اتموئیدکتومی می‌تواند تخلیه ترشحات بینی به حلق را بهبود ببخشد.
  پولیپکتومی (Polypectomy ) – در عمل جراحی پولیپکتومی یا برداشتن پولیپ، پولیپهای موجود در حفره بینی برداشت می‌شوند. پولیپها زایده های غیر سرطانی در بینی هستند که مسیر هوا را باریک و یا مسدود کرده‌ اند.
  سپتوپلاستی (Septoplasty) – سپتوپلاستی یا جراحی تیغه بینی، انحراف و یا انواع دیگر بدشکل بینی های تیغه بینی را که باعث انسداد مسیر هوایی بینی و دشواری تنفس شده‌اند، اصلاح می‌نماید. تیغه بینی، حفره بینی را به دو سوراخ راست و چپ تقسیم می‌کند.
  برداشتن تومور – در این عمل جراحی تومور داخل حفره بینی برداشته می‌شود.
  جراحی توربینت – در جراحی توربینت یا شاخک بینی، اندازه توربینتهای بینی کاهش پیدا می‌کند. بزرگی اندازه آنها ممکن است باعث انسداد بینی و دشواری تنفس شود. شاخک‌های بینی در دیواره بیرونی حفره بینی قرار گرفته ‌اند و به سمت داخل حفره بینی بیرون ‌زدگی دارند. شاخک‌های بینی مسئول تهویه و تصفیه هوایی هستند که در حفره بینی جریان دارد.

  سایر عمل‌های جراحی که همراه با جراحی مسیر هوایی بینی انجام می‌شوند
  پزشک ممکن است علاوه بر جراحی مسیر هوایی بینی، عمل جراحی دیگری نیز انجام دهد:

  رینوپلاستی – عمل جراحی است که برای ترمیم یا تغییر شکل بینی انجام می‌شود. اغلب این عمل جراحی زیبایی بینی گفته می‌شود.
  جراحی سینوس – این عمل جراحی برای بزرگ کردن مسیرهای هوایی سینوس انجام می‌شود تا تخلیه مخاط سینوس به بینی هموار گردد.

  شکل- در تصویر بالا وجود پولیپ در سوراخ سمت راست بینی باعث انسداد مسیر هوایی بینی شده است.

  دلایل عمل جراحی مسیر هوای بینی

  گاهی برای درمان آسیب‌دیدگی حفره بینی این عمل جراحی توصیه می‌شود. آسیب‌دیدگی یا بیماری ساختارهای حفره بینی می‌تواند باعث انسداد جریان هوا از طریق بینی شود. انسداد مسیر هوایی بینی می‌تواند منجر به مشکلات تنفسی ، تنفس از طریق دهان، وقفه تنفسی در حین خواب، سردردهای مزمن و عفونت‌های مکرر بینی شود.
  ممکن است پزشک جراحی مسیر هوایی بینی و در شرایطی برای شما توصیه کند، که روش‌های درمانی دیگری که عوارض کمتری دارند مؤثر واقع نشده‌ اند. در هر صورت از پزشک خود تمام گزینه‌های درمانی را بپرسید.

  به دلایل زیر جراحی مسیر هوایی بینی انجام می‌شود:

  • بزرگی شاخک‌های بینی که باعث انسداد مسیر هوایی می‌شود
  • انسداد مسیر هوایی در اثر پولیپ یا ناهنجاری استخوان اتموئید
  • پولیپ یا تومورهای بینی که مانع گردش مؤثر هوا در بینی می‌شوند
  • بدشکلی یا انحراف تیغه بینی که باعث دشوار شدن تنفس از راه بینی می‌شود
  • سردردهای ناشی از خار تیغه بینی که در اثر بیرون‌زدگی تیز تیغه بینی در اثر جراحت بینی اتفاق می‌افتد
  • خونریزی غیر قابل کنترل بینی که اغلب در اثر بدشکلی تیغه بینی اتفاق می‌افتد

  منبع

  این مطلب را به دوستان خود معرفی کنید
  ارسال نظر برای این مطلب →

ارسال نظر

Cancel reply
این مطلب را به دوستان خود معرفی کنید