• رینوپلاستی افزایشی یا جراحی بزرگ کردن بینی

  رینوپلاستی افزایشی یا جراحی بزرگ کردن بینی

  جراحی زیبایی بینی ممکن است به صورت افزایشی یا کاهشی باشد. در حین عمل شکل نوک بینی، پل بینی و سوراخ‌های بینی و زاویه بین به لب بالا و بینی تغییر می‌کند. گاهی اوقات هم زمان با رینوپلاستی، مشکلات تنفسی نیز اصلاح می‌شود.
  یکی از دلایل متداول مسطح بودن بینی، ضربه و جراحات بینی است. گاهی نیز این مشخصه ممکن است وراثتی باشد. گاهی اوقات پس از عمل جراحی که بر روی چارچوب داخلی بینی انجام می‌شود (مانند سپتوپلاستی که برای بهبود تنفس انجام می‌شود) ، چنین اتفاقی رخ می‌دهد.

  شکل- برجسته کردن بینی مسطح با ایمپلنت مصنوعی

  شکل- برجسته کردن بینی مسطح با ایمپلنت مصنوعی

  در رینوپلاستی افزایشی چه کاری انجام می‌شود؟

  برای بهبود شکل بینی مسطح، باید چارچوبی به زیر پوست اضافه شود تا بینی را برجسته‌تر و پل بینی را صاف نماید. برای افزودن چارچوب از مواد مختلفی مانند استخوان، غضروف و طیف گسترده‌ای از مواد مصنوعی که تجربه و آزمایشها بی‌خطر بودن و زیست سازگاری آنها را ثابت کرده‌اند، استفاده می‌شود. هر یک از مواد نام برده معایب و مزایای خاص خود را دارد. افزودن چارچوب به بینی معمولاً از طریق ایجادد یک شکاف در داخل سوراخ بینی یا در پوست دیواره بین دو سوراخ بینی انجام می‌شود.
  در صورتی که برای این کار از پیوند استخوان استفاده شود، استخوان اهدایی معمولاً از ستیغ ران، دنده‌ها، پشت آرنج یا سطح بیرونی جمجمه خواهد بود بدون اینکه هیچ‌گونه ضعفی در ساختار استخوانی ناحیه اهدا کننده ایجاد شود. درصورتی ‌که از غضروف برای افزایش چارچوب بینی استفاده شود، معمولاً از یک یا هر دو گوش و یا غضروف اضافی داخل بینی برداشته می‌شود.

  در شرایطی که بینی در اثر جراحت مسطح شده باشد، پلیت استخوانی که دو نیمه بینی را از هم جدا می‌کند ممکن است انحراف پیدا کند. این باعث می‌شود تنفس از راه بینی دشوار شود. اغلب هم زمان با رینوپلاستی افزایشی، انحراف ستیغ بینی نیز صاف و اصلاح می‌شود. اما گاهی اوقات توصیه می‌شود این کار به عنوان یک عمل جداگانه پیش از رینوپلاستی صورت بگیرد.
  در مواردی که کلاپس (فرو افتادگی) بینی زیاد باشد، ممکن است برای دستیابی به نتیجه بهتر پیوند پوست لازم باشد. این کار یک جراحی پلاستیک بسیار پیچیده است.

  نتایج عمل رینوپلاستی افزایشی

  پس از عمل مقداری کبودی و تورم در صورت به ویژه در اطراف چشم ایجاد می‌شود. حدود سه هفته طول می‌کشد تا کبودی و تورم فروکش کند. در این مدت احتمالاً بینی با یک اسپلینت (آتل) سفت پوشانده می‌شود. پس از اینکه تورم اولیه فروکش کرد، متوجه خشکی و بی‌حسی بینی تان می‌شوید. بی‌حسی به تدریج ظرف چند ماه آینده برطرف می‌شود اما خشکی آن احتمالا ماندگار خواهد بود. اگر لازمم است پیوند استخوان است از بخشی از بدن گرفته شود، در صورتی که استخوان از ران یا سینه برداشته شود ممکن است جای زخم آن بر روی بدنتان باقی بماند.

  محدودیت‌های عمل رینوپلاستی افزایشی

  اگرچه معمولاً امکان ایجاد تغییرات زیاد در شکل بینی از طریق رینوپلاستی امکان‌پذیر است، اما چارچوب جدید ممکن است غیرطبیعی به نظر برسد. علت آن این است که چارچوب جدید سازگاری و انعطاف‌پذیری چارچوب طبیعی بینی را ندارد. همچنین ممکن است متوجه شوید چارچوب افزوده شده در زیر پوست حرکت می‌کند . در صورتی که چارچوب جدید به استخوان پیشین بینی خوب نچسبیده باشد چنینن اتفاقی رخ می‌دهد. این محدودیت‌ها نباید شما را نگران کند چرا که یک جراح مجرب و ماهر احتمال بروز این عوارض را به حداقل میرساند.
  اگر پیوند استخوان صورت گرفته باشد، در یک یا دو سال اول پس از عمل به تدریج جمع شده و اندازه آن کوچک می‌شود. برای جبران این جمع شدن و انقباض احتمالاً جراح پیوند بیشتر از حد مورد نیاز روی بینی می‌گذارد. بنابراین در ابتدا ممکن است بینی تان بزرگ‌ترین از آنچه می‌خواستید باشد اما به مرور درست می‌شود.
  برای دستیابی به نتایج بی‌نقص و عالی، محدودیت‌های تکنیکی ممکن است وجود داشته باشد. مثلاً ممکن است ایجاد تقارن کامل ممکن نباشد و یا ممکن است بینی را نتوان به اندازه‌ای که بیمار می‌خواهد بزرگ کرد.
  جراح پیش از عمل تمام این محدودیت‌ها را به شما گوشزد می‌کند.

  خطرات و حوادث احتمالی رینوپلاستی افزایشی

  این عمل جراحی همانند هر عمل دیگری تحت بی‌حسی موضعی و یا بیهوشی عمومی انجام می‌شود. اندکی احتمال دارد پس از عمل دچارعفونت سینه شوید به خصوص اگر سیگاری باشید. در پاره ای از موارد ممکن است خونریزی شدید بینی بلافاصله پس از عمل و یا یک هفته تا ۱۰ روز پس از آن تجربه شود که نیازمند درمان در بیمارستان است. بروز عفونت اگرچه کم اتفاق می‌افتد اما می‌تواند تأثیر بدی درر موفقیت درمان بگذارد. گاهی در اثر عفونت ممکن است لازم شود موقتاً ایمپلنت مصنوعی برداشته شود (در صورتی که از ایمپلنت برای بزرگ کردن بینی استفاده شده باشد).
  گاهی نیز پیوند استخوان یا غضروف ممکن است حل شود. در هر دو حالت است باید جراحی بازسازی بینی پس از برطرف شدن عفونت صورت بگیرد. گاهی اوقات ایمپلنت مصنوعی از پوست و یا آستر پوشاننده داخل بینی بیرون می‌زند که در این صورت باید ایمپلنت خارج شود. این اتفاق ممکن است چند ماه یا چند سال پس از عمل رخ بدهد و در صورت بزرگ بودن ایمپلنت یا ضربه دیدن بینی احتمال آن بیشتر می‌شود. به‌طور کلی ۱۰% احتمال نیاز به جراحی دوم وجود دارد.
  در مواردی که بازسازی بینی زیاد باشد یا از پیوند استخوان و غضروف استفاده شده باشد، احتمالاً تحت بیهوشی عمومی قرار می‌گیرید و مدتی در بیمارستان بستری می‌شوید. پس از عمل یکی دو روز پانسمان در داخل سوراخ بینی تان باقی می‌ماند و نمی‌توانید از طریق بینی نفس بکشید. همچنین به مدت یک یا دو هفته اسپلیت سفتی روی بینی قرار داده می‌شود. پس از عمل درد بسیار کمی را تجربهه می‌کنید، اما اگر از استخوان ران پیوند دریافت کرده باشید این ناحیه تا حدود ۱۰ روز درد زیادی خواهد داشت به خصوص هنگام راه رفتن. برای کنترل درد مسکن به شما داده می‌شود.

  در یکی دو روز اول کمی خونریزی بینی خواهید داشت. در یک هفته اول به بینی و پوسته های داخل بینی دست نزنید. پس از این مدت می‌توانید با ملایمت با دستمال نخی این ناحیه را تمیز کنید. تا حد ممکن باید سر خود را بالا نگه دارید و از حمام آب داغ اجتناب نمایید. بینی خود را بالا نکشید و با دست نمالید. بخیه‌های داخل بینی معمولاً از نوع جذبی است و لازم نیست کشیده شود. اگر بیرون بینی‌ بخیهه خورده باشد، پزشک دستوراتی برای مراقبت از بخیه و زمان مراجعه برای کشیدن بخیه خواهد داد. پس از اینکه اسپلینت روی بینی برداشته می‌شود، دیگر محافظی ندارد و باید بسیار مراقب آن باشید.

  http://baaps.org.uk/procedures/rhinoplasty-augmentation

  این مطلب را به دوستان خود معرفی کنید
  ارسال نظر برای این مطلب →

ارسال نظر

Cancel reply
این مطلب را به دوستان خود معرفی کنید