• عطسه و سرفه بعد از جراحی بینی

  عطسه و سرفه بعد از جراحی بینی

  عطسه و سرفه بعد از جراحی بینی

  عطسه و سرفه بعد از جراحی بینی / یکی از دغدغه ها برای جراحی بینی این است که بعد از جراحی اگر سرفه یا عطسه زده شود ٬ آیا روی نتیجه ی عمل بینی تاثیر میگذارد یا نه؟ ترس خیلی از افراد به خاطر همین موضوع است ٬ چرا که ممکن است حساسیت داشته باشند و خیلی عطسه یا سرفه کنند . به همین دلیل معمولا جراحی بینی انجام نمیدهند . 

  خیلی از پزشکان معتقد هستند سرفه یا عطسه نمیتواند خیلی تاثیر داشته باشد . و نیازی به عمل مجدد نیست ٬ پس نباید از این بابت نگران شوید . 

  چرا عطسه میکنیم ؟ به طور کلی عطسه واکنشی است نسبت به محرک ها . محرک ها میتوانند میکروب ها باشند ٬ گرده غبارها تا آلاینده ها و .. زمان ورود این محرک ها به بدن ٬ مغز برای خلاص شدن از محرک ها سیگنالی ارسال میکند ٬ سیگنال ارسال شده از مغز یک نفس عمیق از شما میخواهد تا ریه ها پر شود ٬ عضلات قفسه سینه سفت شده و زبان با فشار آوردن به سقف دهان ٬ نفس جمع شده را یکباره وادار به بیرون آمدن میکند ٬ که در نهایت شما میشنوید آچوووو !!!

  چطور میتوان کمتر عطسه کرد؟ بهتر است از مواد آلرژی زا دور بمانید – معمولا عطسه ها قابل پیشگیری هستند . محرک هایی که اگر دوری شود ٬ میتوان تا حد زیادی از عطسه جلوگیری کرد …

  ۱ – بهتر است اگر حساسیت دارید آنتی هیستامین استفاده کنید: آنتی هیستامین ها از عطسه – آبریزش بینی – خارش چشم و … جلوگیری میکند . 

  ۲ – پنجره ها را ببندید : معمولا اگر پنجره ها باز باشد مواد آلرژی زا و آلاینده ها میتوانند با ورود به فضای زندگی شما ٬ محرک عطسه باشند . 

  ۳ – بعد از ورود به منزل حمام کنید : اگر بیرون از منزل آلاینده ها و کلا مواد آلرژی زا به لباس و بدن شما چسبیده باشند ٬ میتوانید با دوش گرفتن از شر این محرک هایی که به عطسه ختم میشود جلوگیری کنید . 

  چگونه میتوان عطسه کردن را متوقف کرد؟

  نه تنها کسانی که جراحی بینی انجام میدهند خیلی از افراد دوست دارند کمتر عطسه کنند ٬ مثلا خیلی از فرهنگ ها عطسه را بد میداند . یا هنگام عطسه اگر دستمال استفاده نشود نشانه ی بی ادبی است . به هر حال افراد با طرز فکرهای مختلف دوست دارند عطسه نکنند یا خیلی کم این اتفاق بیفتد .

  اما چند راهکار برای توقف عطسه ناگهانی …

  ۱ – بینی خود را فشار دهید : قسمتی از بینی که بالای نوک بینی قرار دارد را به بیرون بکشید – نباید خیلی شدید این عمل را انجام دهید – طوری که بتوانید غضروف را به سمت بیرون بکشید بدون دردناک شدن …  در شکل مشاهده کنید : 

   

  عطسه و سرفه بعد از جراحی بینی

  عطسه و سرفه بعد از جراحی بینی

   

  ۲ – از زبان خود استفاده کنید : باید زبان خود را به پشت دودندان جلویی محکم فشار دهید – دقیقا محلی که سقف دهان با لثه تلاقی میکند . این عمل از عطسه ناگهانی جلوگیری میکند – فشار به پشت دندان ها احساس غلغلک که منجر به عطسه میشود را برطرف میکند . 

   

  عطسه و سرفه بعد از جراحی بینی

  عطسه و سرفه بعد از جراحی بینی

   

  با تشکر / دکتر بینی 

  این مطلب را به دوستان خود معرفی کنید
  ارسال نظر برای این مطلب →

ارسال نظر

Cancel reply
این مطلب را به دوستان خود معرفی کنید