• علت افتادگي پلک چیست؟

  علت افتادگي پلک چیست؟

  علت افتادگي پلک چیست؟

  علت افتادگي پلک چیست؟ معمولا افتادگی پلک میتواند از مقدار خیلی کم شروع شود ٬ مقداری که شاید در ظاهر قابل مشاهده نباشد. افتادگی از مقدار خیلی کم شروع شده تا افتادگی کامل پلک ٬ طوری که مردمک را میپوشاند و عملا فرد قدرت دیدن را از دست میدهد … افادگی پلک میتواند در آقایون و خانوم ها اتفاق بیفتد و از همه مهتر باید بدانید که افتادگی پلک سن مشخصی ندارد ٬ یعنی کودکان تا بزرگسالان میتوانند به دلایل مختلف افتادگی پلک پیدا کنند .

  جراحی درمان افتادگی پلک دربزرگسالان بیشتر رایج است . در کودکان سعی میشود به روش های غیر جراحی افتادگی پلک درمان شود . 

  علت افتادگي پلک چیست؟

  علت افتادگي پلک چیست؟

  انواع افتادگی پلک :

  ۱ – افتادگی مادرزادی :زمانی که کودک متولد می شود به دلیل رشد نکردن ماهیچه های بالا برنده پلک میتواند در زمان تولد افتادگی ایجاد شود . البته بیماری های خاص از جمله فلج عصب پلك یا سایر بیماری های مادرزادی میتواند یک یا هر دو پلک کودک را در زمان تولد با افتادگی مواجه کند . فلج عصبی چشم بعضی اوقات با گذرزمان بهبود پیدا میکند و گاهی میتواند تا آخر عمر همراه کودک باشد . 

  انواع افتادگی پلک مادرزادی : 

  ۱ – زمانی که قسمتي از پلك تشكيل نمي‌شود : دراین شرایط خوشبختانه پلک قابل ترمیم است ۲ – پلك به طور كامل تشكيل نمي‌شود : در این شرایط ممکن است چشم دچار عارضه باشد که معمولا با جراحی خوشبختانه مشکل حل می شود . 

  پدر و مادر باید توجه داشته باشند افتادگی پلک در کودک میتواند به تنبلی چشم ختم شود – در صورت مشاهده افتادگی باید سریعا به چشم پزشک مراجعه کرد – افتادگی پلک مادرزادی میتواند با عیوب انکساری چشم – اختلال های عصبی و .. همراه باشد . 

  عوارض ناشي از افتادگي پلك در كودكان : ۱ – مسیر بینایی چشم به خوبی باز نیست ۲ – به وجود آمدن تاری در دید / این دو عامل میتواندباعث تنبلي چشم شود . باید مراقب باشید که افتادگی پلک انحراف چشم را مخفي نکند . 

   

  دلایل افتادگي پلك در بزرگسالي

  علت اصلی و شایع كشيدگي يا جدا شدن ماهيچه بالابرنده پلك است . این عامل میتواند بر اثر : افزایش سن – جراحی آب مروارید – ضربه های شدید به چشم و .. ایجاد شود . معمولا افتادگی پلک در کهنسالان به صورت پف و چربي‌هاي اضافه دور چشم خودنمایی میکند و میتواند مسیر بینایی فرد را مختل کند . 

  عوارض اصلی افتادگی پلک در بزرگسالان : ۱ – خستگی سریع در هنگام مطالعه و رانندگی و .. ایجاد میکند . ۲ – جلوی دید را کم کم میگیرد و مشکلات پوستی به وجود می اورد .زمانی که افتادگی پلک در بزرگسالان اتفاق بیفتد فرد مجبور است مدام ابروهای خود را بالا بکشد تا مسیر دید خود را باز کند ٬ تکرار این عمل میتواند پوست پیشانی را دچار چین و چروک کند . 

  ممکن است افتادگی بر اثر : ۱ – سوختگی شدید ۲ – تصادفات شدید و … ایجاد شود . 

  زمانی که در بزرگسالی در هنگام مطالعه – رانندگی و .. زود خسته میشوید ( چشمان شما خسته میشود) باید به پزشک مراجعه کنید . چرا که افتادگی پلک در مراحل اولیه به آسانی ترمیم میشود و هر چه افتادگی بیشتر شود عمل جراحی پلک سخت و سخت تر خواهد شد . 

   

  با تشکر 

  این مطلب را به دوستان خود معرفی کنید
  ارسال نظر برای این مطلب →

ارسال نظر

Cancel reply
این مطلب را به دوستان خود معرفی کنید