• قوز کاذب بینی

  قوز کاذب بینی

  یکی از متداول‌ترین کارهایی که در جراحی رینوپلاستی انجام می‌شود، برداشتن قوز بینی یا کاهش برجستگی پشت بینی است. یکی از مواردی که باعث چنین تصویری از بینی می‌شود، قوز کاذب یا کوچک بودن رادیکس است.

  https://www.drhaworth.com/wp-content/uploads/2012/01/Low-radix-pre.jpg

  رادیکس چیست؟

  پیش ‌از این که در مورد قوز کاذب صحبت کنیم، باید کمی درباره رادیکس بدانید. رادیکس بخش بالای بینی است که دقیقا در محل تقاطع پل بینی با پیشانی ( درست زیر ناحیه بین دو ابرو) قرار گرفته است. در تصویر شماتیک زیر رادیکس نشان داده شده است.

  Nasal anatomy with Radix labelled

  در حالت ایده‌آل رادیکس تقریباً همتراز با چین پلک بالا یا خط مژه شروع می‌شود.

  قوز کاذب چیست؟

  قوز کاذب به وضعیتی گفته می‌شود که در آن رادیکس بینی کمتر از حد طبیعی رشد کرده و برجستگی آن کمتر از حد طبیعی است. این ویژگی باعث می‌شود در نیم‌رخ صورت ساختار زیر رادیکس (به سمت نوک بینی) پرتر و برجسته تر از حد واقعی به نظر برسد. در تصویر شماتیک زیر وضعیت قوز کاذب بینی را مشاهده می‌کنید که در آن برجستگی و رشد استخوان رادیکس کم بوده و باعث برجسته به نظر رسیدن بافت‌های زیر آن شده است.

  Pseudohump radix deficiency sechematic labelled

  قوز کاذب چگونه درمان می‌شود؟

  بهترین درمان برای اصلاح کم بودن برجستگی رادیکس در رینوپلاستی، پیوند بافت رادیکس است. پیوند رادیکس ممکن است با فاشیا، غضروف یا بافتهای نرم دیگر انجام شود. معمولاً پیوند متشکل از یک قطعه منحنی غضروف (اغلب از تیغه بینی برداشت می‌شود) است که در زیر پوست و عضله بینی در ناحیه رادیکس قرار داده می‌شود. در تصویر زیر پیوند غضروف بر روی استخوان رادیکس نشان داده شده است (بیضی سبز رنگ) که باعث برجسته ‌تر شدن این ناحیه و برطرف ‌شدن ظاهر قوز مانند بینی شده است. با این عمل دیگر نیازی به جراحی برداشتن قوز بینی وجود ندارد.

  Pseudohump with radix graft in place

  مدیریت درست پیوند رادیکس برای ایجاد ظاهر طبیعی بینی بسیار مهم است.

  آیا ممکن است علاوه بر قوز کاذب، قوز بینی واقعی نیز وجود داشته باشد؟

  بله. ممکن است هم رادیکس برجستگی کمتر از حد طبیعی داشته باشد هم پشت بینی برجستگی بیشتر از حد طبیعی یا به عبارتی همان قوز کاذب داشته باشد. مزیت شناسایی و تمایز این دو وضعیت این است که جراحی محافظه کارانه تر انجام شده و بخش کمتری از ساختار بینی برداشته می‌شود.

  هنگامی که موقعیت رادیکس با پیوند برجسته ‌تر می‌شود، خط نیم‌رخ به قوز بینی نزدیک‌تر می‌شود در نتیجه نیاز کمتری به برداشتن بافت ناحیه قوز بینی وجود دارد تا خط نیم‌رخ صاف و متوازن گردد. توجه داشته باشید هر چه بافت کمتری در جراحی بینی برداشت شود، نتایج عمل طبیعی‌تر بوده و ساختار پشتیبانی‌کننده بینی کمتر تضعیف می‌شود.

  تصاویر پیش و پس از عمل پیوند رادیکس

  Before bridge hump removal with radix graft placement

  Before and after hump removal combined with cartilage radix grafting

  همان طور که در تصاویر بالا مشاهده میکنید، با پیوند رادیکس ضعف ناحیه رادیکس برطرف شده و نتایج کاملا طبیعی و نیمرخ صاف بینی بدون برداشتن قوز بینی حاصل شده است.

  این مطلب را به دوستان خود معرفی کنید
  ارسال نظر برای این مطلب →

ارسال نظر

Cancel reply
این مطلب را به دوستان خود معرفی کنید