• كوچك كردن سوراخ بينی

  كوچك كردن سوراخ بينی

  جراحی کوچک کردن سوراخ بینی

  https://wonjinbeauty.files.wordpress.com/2015/01/6cf3a-wide_nose_bridge_0.jpg

  پهن و بزرگ بودن سوراخ بینی

  پهن بودن نوک بینی و سوراخ بینی به علت پهن بودن قاعده بینی و یا گرد و توپی شکل بودن نوک بینی است. برای باریک یا کوچک کردن سوراخ بینی در رینوپلاستی (جراحی زیبایی بینی) کاهشی چند روش وجود دارد.

  ساختار سوراخ بینی

  بسیاری از افراد نمی‌دانند بخش بیرونی ناحیه سوراخ بینی ( پره بینی) هیچ غضروفی ندارد. در تصویر زیر ساختار سوراخ بینی نشان داده شده است.

  Nasal tip anatomy schematic

  همان طور که می‌بینید حاشیه بیرونی و دیواره‌های پره بینی از بافت نرم فیبری چربی تشکیل شده است. افرادی که پره بینی قطورتری دارند، غضروف بیشتری ندارند بلکه بافت فیبری چربی در این بخش از بینی آنها بیشتر است. این ساختار باعث ایجاد ظاهر پهن یا گشاد در قاعده بینی می‌شود.

  • باریک و کوچک کردن سوراخ‌های بینی با برش گوه ای

  Alar base excision sparing vestibule skin

  یک روش متداول برای کوچک کردن پهنای سوراخ بینی، برش گوه ای (wedge excision ) بافت نرم است. دو مدل برش گوه ای وجود دارد. نوع اول همان طور که در تصویر بالا دیده میشود، محیط داخلی سوراخ بینی را حفظ نموده و دست نخورده میگذارد. در تکنیک دوم (شکل زیر) بخشی از پوست داخلی سوراخ بینی نیز برش میخورد تا اندازه سوراخ بینی بیشتر تغییر کند (ناحیه قرمز رنگ).

  Alar base excision removing vestibular skin

  فواید برش گوه ای در این است که جای زخم (اسکار) حاصل از آن، در چین طبیعی موجود در محل اتصال پره بینی و گونه پنهان میشود. این برش معمولا حداقل با دو لایه بخیه بسته میشود. لایه عمقی بخیه از نوع جذبی است در حالی که بخیه پوست بیرونی معمولا یک تا دو هفته پس از جراحی باید کشیده شود.

  • کوچک کردن سوراخ بینی با برش کف بینی

  یک روش دیگر برای کوچک کردن پهنای سوراخ بینی، برش پوست از ناحیه کف سوراخ بینی (nasal sill excision) است. این تکنیک به خصوص در مواردی که کف بینی بیمار پهن است مناسب بوده و میتوان برای اصلاح گشادی سوراخ بینی از آن بهره برد. اشکال مختلف برش را برای این روش میتوان استفاده کرد از جمله برش الماسی (شکل زیر)، مثلثی یا مربعی.

  Nasal sill diamond shaped nasal base narowing

  برای بخیه زدن زخم باید احتیاط شود. پنهان کردن زخم حاصل از عمل در این روش، سخت تر است اما در برخی افراد که در محل تقاطع پره بینی با کف بینی که در آن برش ایجاد میشود چین طبیعی وجود دارد، زخم را راحت تر میتوان پنهان کرد. تصویر بالا نشان میدهد چگونه برس الماسی شکل (خطوط آبی رنگ) برای کوچک کردن سوراخ بینی استفاده میشود.

  • باریک یا کوچک کردن سوراخ‌های بینی با تکنیک پیشرفته y – v

  آخرین روش بازیک کردن سوراخ بینی تکنیک پیشرفته y – v است. در این روش برشی در اطراف پره بینی در سطح داخلی سوراخ بینی ایجاد می‌شود. برش درست در زیر چین طبیعی بین پره بینی و لب بالا ایجاد شده و به سمت داخل سوراخ بینی، دور پره بینی میچرخد و به بخشهای عمقی تر سوراخ بینی میرسد. سپس برش دیگری در ادامه آن در کف سوراخ بینی ایچاد میشود که پایه Y را میسازد. در شکل زیر نحوه برش با خط آبی رنگ نشان داده شده است.

  Before Y to V advancement alar base reduction schematic

  در صورتی مشکل پهنای قاعده بینی نیز مطرح باشد، برای اصلاح آن میتوان از نوک پیوستگاه U شکل سوراخ بینی، یک هلال پوست برداشت. در غیر این صورت نقطه پیوستگاه پره بینی به سمت ستونک وسط بینی در امتداد یک برش افقی که در کف سوراخ بینی ایجاد شده بود، کشیده میشود. همان طور که در تصویر شماتیک زیر می بینید، در نهایت سوراخ بینی و دیواره های پره بینی به سمت داخل بینی جا به جا شده و پهنای بینی کاهش یافته است.

  After Y to V advancement alar base reduction schematic

  فواید این تکنیک این است که بخش بسیار کمی از پوست برداشته میشود. همچنین از نظر تکنیکی این درمان برگشت ‌پذیر می‌باشد. مزیت دیگر این روش این است که موقعیت زخم درست در زیر سوراخ بینی و در سطح داخلی بینی است که به خوبی پنهان شده و اغلب بسیار بهتر از زخمهایی که در تکنیک برش گوه ای ایجاد می‌شوند، پوشش داده می‌شود.

  • ترکیب دو تکنیک برش گوه ای و برش کف بینی

  در برخی موارد بهتر است دو تکنیک برش گوه ای و برش کف بینی را ترکیب نمود تا ناحیه سوراخ بینی به شکل بهتری کوچک شود. این کار معمولاً در شرایطی صورت می‌گیرد که میزان کاهش سوراخ بینی زیاد باشد.

  جای زخم پره بینی

  پوست اطراف سوراخ بینی غدد چربی فراوانی دارد و در برخی موارد توصیه می‌شود پس از جراحی در جوشگاه، استروئید تزریق شود تا شکل اسکار نهایی بهبود یابد. در شرایطی این کار انجام می‌شود که بافت جوشگاه (در محل زخم) بیش از حد ضخامت دارد یا دچار هایپرتروفی است. در موارد دیگر بافت جوشگاه را میتوان با درم ابریژن به حداقل رساند. این کار باید حدود دو تا سه ماه پس از جراحی صورت بگیرد. درم ابریژن را میتوان تحت بی ‌حسی موضعی در کلینیک انجام داد. درم ابریژن با برداشتن لایه های بیرونی سلولهای پوست به تسطیح جای زخم کمک کرده و امکان رشد پوست جدید و صاف در این ناحیه را فراهم می‌نماید.

  http://www.rhinoplastyinseattle.com/rhinoplasty-treatments/wide-tip-and-nostrils

  این مطلب را به دوستان خود معرفی کنید
  ارسال نظر برای این مطلب →

ارسال نظر

Cancel reply
این مطلب را به دوستان خود معرفی کنید