• لب شکری چیست و چگونه درمان می شود

  لب شکری چیست و چگونه درمان می شود

  لب شکری چیست و چگونه درمان می شود

  لب شکری چیست و چگونه درمان می شود /  لب شکری شدن نوزاد یا کام شکاف دار از جمله نقایص مادرزادی می باشد ، که در ماههای اول تا سوم نوزادی قابل درمان می باشد. لب شکری ممکن است شامل شکاف کوچکی در لب باشدو یا تا پایین بینی کشیده شده باشد و یا اینکه تمام طول کام نوزاد دچار شکاف باشد.

  عارضه لب های شکری و کام شکاف دار در ماههای اول بارداری(۳ماهه اول)، ایجاد می شود که بر اثر یکی نشدن بخش هایی از لب یا کام می باشد. این عارضه دارای اندازه های مختلف می باشد. لب شکری بصورت شکافی کوچک در دور لب و در موارد شدیدتر تا نوک بینی امتداد پیدا می کند.

  کام شکاف دار نیز، بصورت یک شکاف کوچک در کام و یا بصورت شکاف سخت و کاملی در کام ایجاد می شود. لب شکری و کام شکاف دار در مواردی می تواند باهم ایجاد شود.

  لب شکری چیست و چگونه درمان می شود

  لب شکری چیست و چگونه درمان می شود

  علل بروز این عارضه : 

  تاکنون دلیل مشخصی برای رخداد این عارضه مشخص نشده و در اغلب موارد ، عوامل موروثی، محیطی، را دخیل می دانند. در صورتی که در خانواده ای خواهران،برادران و یا نوزادان اقوام درجه یک با این عارضه متولد شوند امکان بروز آن در سایر متولدین وجود دارد. از جمله عوامل مهمی که موجب بروز این عارضه می شود و نقش ان را پررنگ می دانند تغذیه مادر در دوران بارداری می باشد.

  داروهای ضدتشنج و صرع، داروهای تراتوژن مانند راکوتان، دکوتان، داروهای درمان سرطان،متوتروکسات، بیماری های مفصلی مانند آرتروز احتمال ایجاد این بیماری را در نوزاد بسیار افزایش می دهد.

  لب شکری چیست و چگونه درمان می شود

  لب شکری چیست و چگونه درمان می شود

  شکل بروز این عارضه:

  کام شکاف دار به سه شکل بروز پیدا می کند:۱- لب های شکری بدون کام شکافته۲-    کام شکافته بدون لب شکری۳-   لب های شکری و کام شکافته همزمان . شکاف در دهان می تواند یک طرفه و یا دوطرفه باشد.

  لب شکری اغلب در نوزادان پسر مشاهده می شود. در حالی که کام شکاف دار به تنهایی در نوزادان دختر آمار بیشتری دارد. لب شکری نسبت به کام شکاف دار در بدو تولد آشکارتر می باشد در حالی که کام شکاف دار برای تشخیص زمان طولانی تری را احتیاج دارد.

  درمان :

  برای درمان از جراحی استفاده می کنند. این عمل با بیهوشی عمومی همراه بوده ، پزشک بافتها را تمیز کرده و سپس بخیه میزند. جای بخیه باقی نمی ماند و با بزرگتر شدن نوزاد جذب می شود و نیاز به برطرف کردن جای بخیه ندارد. برای کام شکافته نیز بیهوشی عمومی صورت می گیرد و بافت سقف دهان مورد بازسازی قرار می گیرد. تکرار جراحی کام شکاف دار دومرتبه می باشد.

  دکتر بینی / drbini.com

  این مطلب را به دوستان خود معرفی کنید
  ارسال نظر برای این مطلب →

ارسال نظر

Cancel reply
این مطلب را به دوستان خود معرفی کنید