• شرایط و مراقبتهای پس از عمل جراحی بینی

  شرایط و مراقبتهای پس از عمل جراحی بینی

  شرایط و مراقبتهای پس از عمل جراحی بینی

  شرایط پس از جراحی زیبایی بینی چگونه است؟
  پس از عمل زیبایی بینی، ناراحتی و دردی خفیف تا متوسط را تجربه میکنید که به راحتی با مسکنهای خوراکی قابل کنترل است. استامینوفن کدوئین دار معمولا برای کنترل درد کافیست. اگر به استامینوفن کدوئین دار آلرژی دارید داروی معادل آن به شما داده میشود. درد و ناراحتی ظرف ۷۲ ساعت پس از جراحی باید کاهش پیدا کند. افزایش قابل توجه درد پس از این مدت را باید به جراح گزارش کنید.
  کبودی و تورم پس از جراحی امری طبیعی است. این علائم اغلب در روز دوم پس از جراحی تشدید میشود و سپس به تدریج رو به کاهش میرود. این حالت طبیعی است. میزان کبودی تا حد قابل توجهی از فردی تا فرد دیگر متفاوت است. بیشتر تورم در اطراف چشمها اتفاق می افتد اما مقداری کبودی ممکن است در نواحی پایینتر نیز اتفاق افتاده و ناحیه گونه را تغییر رنگ دهد. اگر تنها تیغه بینی و یا نوک بینی عمل شده باشد تنها اندکی کبودی اتفاق می افتد.
  پس از هر گونه جراحی بینی مقداری ترشحات خونی از بینی خارج خواهد شد. پانسمان کوچک زیر قاعده بینی (پانسمان سبیلی) در زیر بینی قرار میگیرد تا این ترشحات را جذب نماید. در ۲۴ تا ۴۸ ساعت اول پس از جراحی، پانسمان زیر بینی باید ۱۰ تا ۱۲ مرتبه تعویض شود.
  اغلب پس از اتمام جراحی یک چسب و پانسمان در سطح بیرونی بینی و اسپلینت (آتل) در سطح داخلی بینی قرار داده میشود. اگر تنها سپتوپلاستی (جراحی تیغه بینی) و یا جراحی نوک بینی انجام شده باشد، پانسمان خارجی ممکن است حذف شود. پانسمان داخلی و خارجی روز پنجم تا هقتم پس از جراحی برداشته میشود.
  گرفتگی بینی آزار دهنده ترین مشکلی است که افراد پس از جراحی بینی با آن مواجه میشوند. در هفته اول پس از جراحی این وضعیت بسیار ناراحت کننده است و با خارج کردن اسپلینت داخل بینی تا حد قابل توجهی بهبود می یابد. هر گونه گرفتگی بینی که پس از این زمان باقی مانده باشد به تدریج ظرف چند هفته برطرف میشود.

  اغلب پس از جراحی خلط زیادی در گلو احساس میشود. علت این است که اسپلینت داخل بینی باعث تحریک موقتی بینی به تولید مخاط بیشتر میشود. این وضعیت به محض خارج کردن اسپلینت برطرف میشود.
  بی حسی نوک بینی، دندانهای جلویی بالایی یا سقف دهان پس از جراحی ممکن است اتفاق بیفتد چرا که جراحی بینی موقتا ممکن است برخی از عصبهای این ناحیه را قطع کند. حس معمولا به تدریج ظرف چند هفته باز میگردد و در موارد نادر چند ماه این امر طول میکشد.
  پس از عمل تا حدی کاهش یا تغییر در حس بویایی یا چشایی ممکن است تجربه شود. این وضعیت نیز در اثر آسیب برخی عصبهای بویایی در حین جراحی است که ظرف یکی دو هفته پس از جراحی بهبود می یابد.
  توجه داشته باشیدکه تورم ناشی از جراحی موقتا باعث پهن و بزرگ شدن بینی و نوک بینی میشود. اغلب کبودی در پل بینی سریعتر از تورم نوک بینی برطرف میشود. نباید از این بابت نگران وضعیت نوک بینی تان شوید. تمام تورم بینی در چند هفته اول تا حد قابل توجهی برطرف میشود. با این حال برطرف شدن کامل تورم ممکن است یکی دو ماه طول بکشد. بیمارانی که تنها جراحی تیغه بینی انجام داده اند معمولا تورم زیادی در سطح بیرونی بینی نخواهند داشت.

  در صورتی که داروی آکوتان مصرف کرده اید، پرتو درمانی در ناحیه سر یا گردان داشته اید و یا داروهای استروئیدی یا سرکوب کننده ایمنی مصرف کرده اید حتما به اطلاع جراح برسانید.
  بیمارانی که دچار ضعف سیستم ایمنی هستند مانند افرادی که ایدز دارند، شیمی درمانی انجام میدهند یا برخی اختلالات خود ایمنی دارند، ممکن است برای جراحی بینی مناسب نباشند چرا که التیام در این افراد به کندی صورت گرفته و احتمال عفونت منجر به جای زخم (اسکار) دائمی و کاهش زیبایی نتایج بسیار بیشتر است.

  در صورتی که هر یک از علائم زیر را تجربه کردید، با مطب پزشک تماس بگیرید:
  – تب بالای ۳۷٫۷ درجه سانتیگراد
  – خونریزی غیر طبیعی از بینی
  – افزایش پیشرونده درد به صورتی که با مصرف مسکنهای تجویزی آرام نمیشود

  مراقبتهای پس از جراحی بینی

  از قبل از کسی بخواهید شما را پس از جراحی به منزل برساند. از کسی بخواهید حداقل شب اول پس از جراحی را در کنار شما بماند.
  باید اسپری سالین (آب نمک) در بینی بچکانید و سپس پماد آنتی بیوتیک یا وازلین ۴ تا ۶ مرتبه در روز در داخل بینی بگذارید. این کار را از اولین روز پس از جراحی باید شروع کنید تا پوسته پوسته شدن بینی به حداقل برسد. اسپری آب نمک و پماد آنتی بیوتیک را بدون نسخه نیز میتوانید تهیه کنید. همچنین ممکن است پزشک توصیه کند گوش پاک کن آغشته به پروکسید هیدروژن را ۲ تا ۳ مرتبه در روز با ملایمت داخل بینی بمالید (مراقب باشید سطح بیرون بینی را مرطوب نکنید) تا پوسته پوسته شدن بینی کاهش یابد.
  در روز جراحی لباس راحت و گشاد بپوشید. بهتر است پیراهن یا بلوز زیپ دار بپوشید تا مجبور نباشید لباس را از سر به تن کنید.

  برای کنترل درد و عفونت مسکن و آنتی بیوتیک به شما داده میشود. از دو هفته پیش از عمل تا دو هفته پس از آن هرگز آسپیرین یا داروهای ضد التهاب مصرف نکنید مگر این که پزشک به شما اجازه داده باشد.
  اگر سیگاری هستید باید حداقل دو هفته پیش از جراحی و دو هفته پس از آن سیگار نکشید. سیگار و سایر محصولات دخانیات گردش خون را محدود کرده و نتایج جراحی را با مخاطره مواجه میکند.
  برای به حداقل رساندن تورم از کمپرس یخ استفاده کنید. برای کمپرس یخ قطعات یخ را داخل دستمالی خشک و تمیز بپیچید و به آرامی چهار تا شش مرتبه در روز بر روی چشمها (در حالت بسته) قرار دهید. این کار را تا ۲۴ ساعت اول پس از جراحی انجام دهید.
  در هفته اول پس از جراحی هنگام خواب سر خود را بالاتر از بدن قرار دهید.

  دو هفته اول پس از جراحی نباید ترشحات بینی را بالا بکشید چرا که ممکن است در التیام اختلال ایجاد کرده و باعث خونریزی شود. اگر میخواهید عطسه کنید سعی کنید با دهان باز عطسه کنید تا فشار بر بینی به حداقل برسد.
  اگر از پانسمان خارجی بینی برایتان استفاده شده است نگذارید مرطوب شود. روز پس از جراحی میتوانید دوش بگیرید اما نباید آب به بینی تان برسد. بینی خود را نمالید و ماساژ ندهید مگر این که پزشک به شما دستور داده باشد.
  در ماه اول پس از رینوپلاستی نباید عینک روی پل بینی تان بگذارید. در این مدت یا لنز تماسی استفاده کنید یا عینک را با چسب به پیشانی تان وصل کنید تا وزن آن روی بینی نباشد. ممکن است به خاطر تغییراتی که در شکل بینی تان ایجاد شده لازم باشد عینکتان را تنظیم یا تعویض کنید. بیمارانی که تنها سپتوپلاستی انجام داده اند ممکن است بتوانند عینک خود را در روز پس از جراحی استفاده کنند.
  تا ۶ ماه پس از رینوپلاستی باید از مواجهه با آفتاب اجتناب کنید یا از ضد آفتاب دارای اس پی اف ۱۵ یا بالاتر استفاده نمایید. در غیر این صورت ممکن است پوست بینی تان تغییر رنگ پیدا کرده و قرمز شود. در بیمارانی که تنها سپتوپلاستی انجام داده اند خطر تغییر رنگ پوست وجود ندارد.
  معمولا از بخیه های جذبی برای داخل بینی استفاده میشود بنابراین نیازی به کشیدن بخیه نیست. بخیه های خارجی بینی را باید تمیز و خشک نگه دارید. اگر بخیه های خارجی بینی جذبی نیستند باید ظرف ۵ تا ۷ روز کشیده شوند. در همین زمان اسپلینت نیز برداشته میشود.
  ۱۰ تا ۱۴ روز پس از جراحی بینی با هواپیما مسافرت نکنید تا از هر گونه انسداد سینوس پیشگیری شود.
  حداقل تا سه هفته پس از جراحی فعالیت فیزیکی شدید نباید انجام دهید تا فرایند التیام زخم به خوبی پشت سر گذاشته شود و خونریزی اتفاق نیفتد. در این مدت بیشتر استراحت کنید. اگر چه بینی در حین التیام درد ندارد اما مستعد جراحت و آسیب است.
  مراقب باشید بینی تان را فشار ندهید. تا چند ماه هیچ گونه فشاری به بینی نباید وارد کنید. در این مدت مراقب بازی با کودکان و حیوانات خانگی که ممکن است ناخواسته به بینی شما ضربه بزنند باشید.

  جدول زمان بندی بهبودی پس از عمل زیبایی بینی

  روز اول: بازگشت به خانه، تا ۲۴ ساعت کمپرس سرد، مقداری تورم و کبودی، ناراحتی و درد خفیف، تعویض پانسمان زیر بینی در صورت لزوم (۱۰ تا ۲۰ مرتبه)
  روز دوم و سوم: حداکثر کبودی و تورم
  روز پنجم تا چهاردهم: کشیدن بخیه های خارجی یا جذب بخیه های قابل جذب، برداشتن پانسمانهای خارجی و داخلی بینی، برطرف شدن کبودی
  هفته دوم تا چهارم: برطرف شدن بخش زیادی از کبودی، بهبود تنفس
  یک سال بعد: برطرف شدن کامل علائم و مشاهده نتایج نهایی عمل

  این مطلب را به دوستان خود معرفی کنید
  ارسال نظر برای این مطلب →

ارسال نظر

Cancel reply
این مطلب را به دوستان خود معرفی کنید