• جراحی کوچک کردن بینی یا رینوپلاستی کاهشی

  جراحی کوچک کردن بینی یا رینوپلاستی کاهشی

   

  رینوپلاستی به جراحی زیبایی بینی گفته میشود که شامل انواع درمانهای زیبایی بینی میباشد. جراحی تغییر شکل بینی یکی از عملهای زیبایی متداول در دنیاست که ممکن است به منظور کاهش و یا افزایش اندازه بینی صورت بگیرد. شکل نوک بینی، پل بینی، سوراخهای بینی و زاویه بین بینی و لب بالا در عمل زیبایی ممکن است تغییر کند. گاهی اوقات همزمان با عمل زیبایی مشکلات تنفسی بینی نیز برطرف میشود.
  بینی جزء میانی و مرکزی صورت است که بد شکلی آن باعث کاهش اعتماد به نفس در بسیاری از افراد میشود. برخی مشخصه های بینی از والدین به ارث برده میشود. رشد بینی تا ۱۶ سالگی ادامه پیدا میکند و در این سن تقریبا متوقف میشود. بنابراین انجام عمل زیبایی بینی پیش از ۱۶ سالگی توصیه نمیشود به جز مواردی که جراح بینی صلاح بداند. در اینجا به رینوپلاستی کاهشی میپردازیم.

  رینوپلاستی کاهشی برای کوچک کردن اندازه بینی
  در عمل رینوپلاستی کاهشی، اندازه ساختار بینی کوچک میشود اما در پوست بینی تغییری ایجاد نمیشود. اسکلت بینی در نیمه بالایی از استخوان و در نیمه پایینی از غضروف تشکیل شده است. تصور کنید چارچوب بینی همانند بام خانه است، برای صاف کردن بینی و نزدیک کردن پل بینی به صورت، ستیغ بینی باید بریده شود. سپس ستیغ جدید یا خط پل بینی بازسازی میشود و دو طرف بینی با برداشتن بخشی از استخوان از محلی که به استخوانهای گونه میرسند، به هم نزدیک تر میشوند. خاصیت کشسانی پوست روی بینی تغیین کننده میزان کاهش اندازه بینی است.

  در رینوپلاستی کاهشی چه کارهایی انجام میشود؟
  در رینوپلاستی کاهشی پهنای بینی تا حد زیادی کاهش می یابد.
  اگر با انجام این عمل سوراخهای بینی به نظر بزرگ برسند، ممکن است لازم باشد آنها نیز باریکتر شوند. برای این کار بخش کوچکی از پوست کف سوراخ بینی نیز بریده میشود که در نتیجه آن ممکن است یک جای زخم کوچک در دو طرف بینی باقی بماند.
  همچنین میتوان بینی را کوتاهتر کرد و نوک پهن بینی را با کاهش اندازه عضروف نوک تیزتر نمود.
  اگر مشکل تنفس از راه بینی نیز داشته باشید، میتوان همزمان با این عمل استخوانی که دو سوراخ بینی را از هم جدا میکند (تیغه بینی) اصلاح نمود. به این عمل سپتوپلاستی یا جراحی تیغه بینی گفته میشود.
  گاهی اوقات اندازه بینی تحت تاثیر نسبتِ بین سایر اجزای صورت، مانند چانه و گونه قرار میگیرد و برای زیبا سازی شکل صورت ممکن است توصیه شود این اجزا نیز تغییراتی داشته باشند. در این صورت ممکن است همراه با عمل رینوپلاستی یا به صورت عمل جداگانه عملهای زیبایی دیگر نیز انجام شوند.

  پس از رینوپلاستی کاهشی
  همیشه پس از جراحی مقداری کبودی و تورم به خصوص در اطراف چشمها ایجاد میشود که ظرف سه هفته کاملا برطرف میشود. ممکن است لازم باشد در این مدت از یک اسپلینت (آتل) سفت بر روی بینی استفاده کنید. در پایان سه هفته تورم تا حد قابل توجهی کاهش یافته و از نظر دیگران ظاهرتان طبیعی خواهد شد به طوری که انگار جراحی بینی نداشته اید. اگر جراحی تان ظریف بوده است ممکن است تعجب کنید چرا دیگران واکنشی به چهره جدید شما نشان نمیدهند. اگر میخواهید دیگران متوجه جراحی زیبایی بینی شما شوند مدل موی خود را نیز عوض کنید تا توجه ها به ظاهر جدید و بینی شما جلب شود.


  محد
  ودیتهای رینوپلاستی کاهشی
  مهمترین چیزی که باید به خاطر داشته باشید این است که پیش از عمل دقیقا به پزشک توضیح بدهید از چه ویژگی بینی تان خوشتان نمی آید و چه تغییری میخواهید ایجاد شود. به این ترتیب جراح میتواند خیلی روشن به شما بگوید چه کارهایی برای شما امکان پذیر است و چه محدودیتهایی وجود دارد. مثلا اگر پوست روی نوک بینی تان ضخیم و چرب باشد ممکن است نتوان حالت گرد و پهن نوک بینی را تا حدی که شما میخواهید کاهش داد. همچنین در مورد پوستهای نازک جای زخم (اسکار) باقی خواهد ماند.
  اگر میانسال هستید یا بینی خیلی بزرگی دارید ممکن است محدودیتهایی با توجه به خاصیت کشسانی پوستتان یا اندازه کاهش بینی تان وجود داشته باشد که اجازه ندهد اندازه بینی دقیقا به صورتی در بیاید که میخواهید.
  اگر بینی تان طی جراحات گذشته کج شده است ممکن است نتوان آن را کاملا صاف کرد.
  سوراخ بینی بزرگ را نمیتوان بدون بریدن پوست و باقی گذاشتن جای زخم، اصلاح کرد.

  خطرات و عوارض احتمالی رینوپلاستی کاهشی
  رینوپلاستی کاهشی همانند هر عمل دیگری که تحت بیهوشی عمومی انجام میشود، خطراتی میتواند داشته باشد از جمله احتمال عفونت سینه به خصوص در افراد سیگاری. احتمال این که عفونت، نتایج عمل را دچار پیامدهای منفی نماید کم است. اگر در زمان جراحی سرما خوردگی یا گلودرد نداشته باشید احتمال عفونت کاهش می یابد.
  گاهی اوقات، اندکی پس از عمل یا یک هفته تا ده روز پس از آن خونریزی شدید بینی ممکن است تجربه شود که نیازمند درمان در بیمارستان است.

  در هفته اول پس از عمل جراحی بینی، طبیعی است که تنفس از راه بینی برایتان دشوار میشود اما این وضعیت با فروکش کردن تورم برطرف میشود. با این حال گاهی این دشواری تنفس از راه بینی باقی مانده و حتی ممکن است مادام العمر باشد.
  گاهی اوقات (در ۱۰ درصد از بیماران) بینی پس از کاهش تورم از نظر بیمار راضی کننده نیست. در این موارد ممکن است جراحی دیگری برای اصلاحات باقی مانده صورت بگیرد. اما تا زمانی که تورم عمل اول کاملا برطرف نشده نمیتوان عمل دیگری انجام داد. برای این کار معمولا یک سال باید صبر کنید.

  http://baaps.org.uk/procedures/rhinoplasty-reduction

  این مطلب را به دوستان خود معرفی کنید
  ارسال نظر برای این مطلب →

ارسال نظر

Cancel reply
این مطلب را به دوستان خود معرفی کنید