• ۳ بیماری شایع پلک ها

  ۳ بیماری شایع پلک ها

  ۳ بیماری شایع پلک ها 

  ۳ بیماری شایع پلک ها / شایع ترین بیماری های که پلک ها را درگیر می کنند: نحوه ی موقعیت پلک ها سبب شده که این عضو از بدن در تماس زیادی با عوامل خارجی مانند آلودگی هوا، عفونت ها و عوامل ویروسی و باکتریایی قرار بگیرد. پلک ها با عوامل خارجی تماس مداوم داشته و این سطح تماس بالا در طول شبانه روز، آسیب پذیری آنها را بسیار افزایش می دهد.

  با وجود این موارد، وجود غده های چربی و اشکی، به چشم ها وپلک ها کمک می کند که رطوبتشان حفظ شود. در اصل این غده ها نوعی محافظ برای چشم ها به شمار می آیند.

  با این حال تولید رطوبت و اشک در چشم ها محیط را برای ایجاد عفونت و بیماری های چشمی ایجاد می کند. بنابراین آشنایی با بیماری های پلک، به ما کمک می کند نکات لازم با  نکات بهداشتی و سلامت این عضو حیاتی بدن بیشتر آشنا شویم.

  3 بیماری شایع پلک ها

  3 بیماری شایع پلک ها

   

  در ادامه شایع ترین بیماری های پلک را توضیح خواهیم داد:

  بلفاریت: این عارضه در دسته ی بیماری های مزمن پلک ها قرار می گیرد، که  بیشترین دلایل بروز آن، سبوره و عفونت توسط باکتری استافیلوکوکوس می باشد. از علائم این بیماری می توان به پوسته شدن مژه ها، خارش و سوزش، تحریک و قرمز شدن لبه های پلک، سفید شدن مژه ها،  ریزش مژه ها و گشاد شدن رگ های خونی روی پلک اشاره کرد. برای درمان این عارضه بهتر است بهداشت چشم ها حتما رعایت شود، شستشوی روزانه پلک ها با آب ولرم و شامپو بچه که شوینده ای ملایم به شمار می آید، و مالش آرام پلک ها روش های مناسبی جهت درمان این عارضه می باشد. ذکر این نکته ضروری است که بلفاریت درمان طولانی مدتی داشته و از آنجایی که مزمن می باشد بنابراین برای روند درمان باید صبوری داشته باشید.

  3 بیماری شایع پلک ها

  3 بیماری شایع پلک ها

  شالازیون: این بیماری بر اثر التهاب و بزرگ شدن و تورم غدد میبومین در پلک ایجاد می شود. این عارضه به شکل های عفونی و غیرعفونی وجود دارد. شکل عفونی آن پس از چندهفته و به صورت خودبخودی درمان می شود ولی در حالت عفونی باید از آنتی بیوتیک ها،کمپرس آب گرم، تخلیه ترشحات و استروئیدها برای درمان استفاده نمود.

  گزانتلاسما: وقتی مواد لیپیدی و چربی ها در پلک ها رسوب کنند به شکل توده های برجسته و به رنگ زرد در  لبه پلک ها ایجاد می شوند. این عارضه ممکن است بر اثر اختلال متابولیسم چربی در پلک ها ایجاد شود.

  عوارض پلک ها در سالمندان: با افزایش سن خاصیت الاستیکی پلک ها از بین می رود که در موارد شدیدتر موجب از بین رفتن بینایی می شود . برای درمان عوارض پیری از جراحی های بلفاروپلاستی و ترمیمی استفاده می شود. 

  با تشکر / دکتر بینی 

  این مطلب را به دوستان خود معرفی کنید
  ارسال نظر برای این مطلب →

ارسال نظر

Cancel reply
این مطلب را به دوستان خود معرفی کنید